Na jazzowo w Nowy Rok 2019
fot. Adrian Wykrota

Na jazzowo w Nowy Rok

7 stycznia 2019


Ewa Kolanus, jak zwykle prowadząca tradycyjny Koncert Noworoczny z niezwykłą gracją, zapowiadając go zacytowała Clauda Debussy’ego mówiąc, że ‘’Muzyka zaczyna się tam, gdzie słowa są bezsilne’’ Okazało się to niezwykle trafne.

Wczorajszy koncert noworoczny w Auli UAM miał dwa oblicza. Pierwsze, spokojne, stonowane, pełne polskich akcentów na nutę jazzową. Nie mogło być inaczej skoro głównymi aktorami muzycznego spektaklu byli zespół Sharp Eleven Big Band prowadzony przez Jana Adamczewskiego oraz poznańskie chóry akademickie pod dyrekcją profesor Beaty Bielskiej i Joanny Piech-Sławeckiej. Kompozycje Adamczewskiego, Komedy i Johna Daveporta w świetnej aranżacji i w gwiazdkowej scenerii po prostu nas rozbroiły, a kołysanka Rosmary’s baby wbiła w podłogę. To była jednak dopiero zapowiedź tego co miało się wydarzyć w części drugiej.

Po 20-minutowej przerwie raptem trafiliśmy na karnawał w Rio. Solówki pianisty, trębaczy, perkusistów i saksofonistów zespołu Janusza Adamczewskiego na długo pozostaną nam w pamięci, podobnie jak niespodzianka… Był nią Stan Breckenridge. Solowa partia z filmu Dzieci Sancheza wybrzmiała w Auli po prostu cudownie, a jazzowy finał rozbił bank.

Najlepszą recenzją koncertu niech będą słowa, które usłyszałem już po jego zakończeniu.

- Wiesz, jutro (wtorek) zostajesz z wnukami, a ja idę na koncert z dziećmi. Chcę to usłyszeć raz jeszcze – powiedział pewna pani do swego męża.

A więc ,,Zagraj to jeszcze raz, Sam’’

Uspokajając emocje odnotujmy także, że rektor, profesor Andrzej Lesicki witając gości powiedział, że sytuacja finansowa uczelni jest bardzo dobra. O ,,trzynastki’’ możemy więc być spokojni. W trakcie koncertu wręczono także nagrody filii Fundacji Kultury Polskiej w Poznaniu.

Nagroda ta przyznawana jest każdego roku wybitnej postaci działającej w szeroko rozumianym obszarze kultury za „budowanie społeczeństwa obywatelskiego w dziedzinie kultury”. To już siódma edycja nagrody. Uchwałą Rady Fundacji Kultury Polskiej Filii w nagrodę otrzymała Jolanta Maćkowiak – Piasecka - księgarz, społeczniczka, współtwórczyni Składu Kultury oraz wielu innych inicjatyw z zakresu upowszechniania literatury. Tak zwaną ‘’Małą Nagrodę” otrzymała Maria Marcinkiewicz – Górna, kuratorka, producentka, dramaturg, realizator spektakli teatralnych i słuchowisk radiowych.

 

Krzysztof Smura, Życie Uniwersyteckie