Czwarte Międzynarodowe Święto Chóralne w Budapeszcie - Chóralne Tajemnice Nocy Letniej
2 lipca 2022
Po prawie trzech latach wyruszamy w kolejną chóralną podróż, tym razem będzie to BUDAPESZT
Poznaj tajemnicę Nocy Świętojańskiej, magiczną inscenizację skompilowaną z tradycji związanych ze świętem światła obchodzonym przez ludy północy, wykonywaną przez światowej sławy chór Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Polsce.
Najdłuższy dzień i najkrótsza noc w roku od tysięcy lat przesiąknięte są magią, czarami i folklorem. Pogańska, słowiańska nazwa święta to Noc Kupały, która na przestrzeni wieków stała się synonimem wigilii Dnia Świętego Iwana (na Węgrzech) lub Nocy Świętojańskiej (w Europie Północnej). W Polsce ostatni przypadek pierwotnego pogańskiego święta Nocy Świętojańskiej odnotowano w pobliżu Opola w 1937 roku.
Noca Świętojańska (w Polsce Kupalnocka lub Sobótka) to prawdziwe zbiorowe święto. Dzisiaj, za pomocą śpiewu chóru, chcielibyśmy przywołać, przynajmniej częściowo, tę starożytną uroczystość. Ile z dziedzictwa dziewcząt, które kładły wieńce na wodzie, chłopców, którzy pasli bydło i wskakiwali do ognia, zostało zachowane? Ogień, woda, paprocie, kwiaty, taniec - dziś wieczorem, w najkrótszą noc w roku, wszystko to splata się jak wieniec w historię...
Narodowa Sala Koncertowa Béli Bartóka