CV Chóru

Chór Kameralny Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

Chór Kameralny UAM został założony przez dyrygenta, specjalistę od emisji głosu, prof. Krzysztofa Szydzisza w 1992 roku. Pod jego okiem zespół rozwija się już niemal 25 lat. Od 2003 roku asystentem dyrygenta, a od 2013 roku II dyrygentem jest dr Joanna Piech-Sławecka. Tworzą go studenci, absolwenci i pracownicy naukowi UAM oraz innych poznańskich uczelni.

Zespół wykonuje utwory a cappella, formy wokalno – instrumentalne wszystkich epok, zaskakuje swą publiczność coraz to nowszymi projektami. Śpiewał już muzykę żydowską, szanty, tanga Astora Piazzoli, muzykę cygańską, piosenki z Kabaretu Starszych Panów, repertuar jazzowy i wiele innych (www.choir.amu.edu.pl).

Wizytówką Chóru Kameralnego UAM jest jego wyjątkowo jednolite brzmienie. Receptę na sukces stanowi przede wszystkim dobra organizacja i współpraca między ludźmi. Mocną stroną chóru są także znakomici soliści. Ich wszechstronność docenia publiczność i kompozytorzy. Chór Kameralny aktywnie uczestniczy w życiu miasta i Uniwersytetu, koncertuje zarówno w kraju, jak i za granicą, śpiewał w Czechach, Francji, Grecji, Hiszpanii, Irlandii, na Litwie, na Malcie, w Niemczech, na Słowacji, w Szwecji, Watykanie, Wielkiej Brytanii i we Włoszech, ale również w Stanach Zjednoczonych, Australii czy tak egzotycznych zakątkach świata, jak: Argentyna, Boliwia, Ekwador, Peru, Meksyk, Gruzja czy Korea Południowa.

Większość tych podróży związana jest z konkursami, z których zespół przywozi prestiżowe nagrody, znakomite opinie jurorów i publiczności oraz uznanie w międzynarodowej społeczności chóralnej. Jest laureatem przeglądów m.in. w Legnicy, Międzyzdrojach, Suwałkach oraz w Llangollen (Wielka Brytania), na Malcie, w Wiedniu i w Busan (Korea Południowa). W 2009 roku chór został laureatem II miejsca w kategorii chórów młodzieżowych w prestiżowym Międzynarodowym Konkursie Chóralnym Euroradia „Let the Peoples Sing - Oslo'2009”. W roku 2012 (pod dyrekcją Joanny Piech-Sławeckiej) zdobył II miejsce w kategorii chórów mieszanych podczas festiwalu Balkan Folk Fest w Bułgarii.

The Hilliard Ensemble, Paco Peňa, Susan Moninger, Jürgen Müller (La Fura Dels Baus),  orkiestra „Sinfonia Varsovia”, VS Manta, Orkiestra Polskiego Radia „Amadeus” pod dyrekcją Agnieszki Duczmal, Ewa Bem, Stanisław Soyka, Magda Umer, Jarosław Bręk, Iwona Hossa, Andrzej Poniedzielski, Zbigniew Grochal, Andrzej Lajborek, Marek Szurawski, Krzesimir Dębski, Zbigniew Kozub, Marek Jasiński, Romuald Twardowski, Paweł Łukaszewski, Miłosz Bembinow, Marcin Sompoliński, Łukasz Borowicz, Marek Pijarowski, Jerzy Salwarowski,  Zbigniew Łowżył, Bogdan Hołownia, Jarosław Kostka, Waldemar Malicki – to tylko niektóre nazwiska wielkich artystów i zespołów, z którymi miał przyjemność współpracować

Chór Kameralny. Chór nagrał też kilka płyt, m.in.: Tobie i sobie śpiewam (2003), Piosenka jest dobra na wszystko. Piosenki Starszych Panów (2005), Florilegium (2007), The Spirit of Tango. Misa a Buenos Aires – płyta nagrana wraz z Orkiestrą Kameralną Polskiego Radia Amadeus pod dyrekcją A. Duczmal, wraz z Małgorzatą Walewską, kompozytorem Martinem Palmerim i bandeonistą Mario Stefano Pietrodarchim (2014).

Chór Kameralny UAM jest organizatorem Międzynarodowego Festiwalu Chórów Uniwersyteckich „Universitas Cantat”, który odbywa się co dwa lata w Poznaniu. Kolejna edycja odbędzie się w maju 2017 r. (www.cantat.amu.edu.pl).

Przesłuchania

Kontakt:
dr Joanna Piech-Sławecka
tel. 604 525 554; 
e-mail: jps(@)amu.edu.pl

Próby odbywają się w Coll Historicum ul. Św. Marcin 78
wtorki 18.00-20.00 (S,A); 20.00-22.00 (T,B)
czwartki 19.30-21.30 (S,A,T,B)

Scroll to top