Moje śpiewanie z UAM (2011)
Universitas Cantat 2011, fot. Tomasz Lenard

Cieszmy się, że uniwersytet śpiewa (2011)

czerwiec 2011


Śpiewa od zawsze, a od roku 1998 głosami chórów polskich oraz chórów z różnych krajów i kontynentów, czyli od I Międzynarodowego Festiwalu Chórów Uniwersyteckich. Mijają lata, a Festiwal trwa, organizowany przez Chór Kameralny UAM, zawsze z tą samą determinacją i zaangażowaniem; trwa dzięki zrozumieniu i pomocy ze strony kolejnych ekip rektorskich oraz dzięki chórom, chętnym do brania w nim udziału.

Obecny X Festiwal skłania do kilku okolicznościowych refleksji. Przede wszystkim dotychczasowy dorobek festiwali każe ufnie spoglądać w przyszłość i zapewnić im stałe miejsce w kalendarzu wydarzeń uniwersyteckich i tym samym ważnych wydarzeń artystycznych Poznania. Poszczególne chóry prezentują swój najlepszy repertuar, zderzają się z międzynarodową konkurencją i porównują się z innymi, mimo że Festiwal nie ma charakteru konkursu z nagrodami - główną nagrodą jest aplauz widowni. Wnoszą na scenę Auli Uniwersyteckiej kulturę swojego regionu i kraju, prezentują się także w różnych miejscach Poznania i Wielkopolski, integrują się w jeden wielki, barwny zespól, połączony w jedno w czasie wykonywania oryginalnego, na dany festiwal tworzonego utworu finałowego. Ten ostatni ma również swoją historię, pisaną utworami wybitnych poetów z różnego czasu i z różnych krajów, stanowiącymi wyzwanie do tworzenia do nich muzyki przez znakomitych kompozytorów polskich, a wszystko stopione w jedno dzięki uniwersalnemu językowi starożytnych Rzymian.

Festiwal to także integracja młodzieży z różnych uniwersytetów i krajów, to - by użyć modnego słowa - promocja naszej uczelni, miasta i naszego kraju. To także liczne przyjaźnie, które integrują najbardziej i szukają okazji do udziału w kolejnych festiwalach i do wzajemnych kontaktów na co dzień. Myślę także, że można już pokusić się o pracę naukową, do której materiałem byłyby osiągnięcia dotychczasowych festiwali. Może przyszłego autora zainspirują emocje, które czekają środowisko uniwersyteckie i mieszkańców Poznania w czasie X Festiwalu "Universitas Cantat".

Śpiewanie w chórze uniwersyteckim bez wątpienia pozwala lepiej rozumieć Uniwersytet, między innymi poprzez uczestniczenie w najważniejszych wydarzeniach uczelni.

Śpiewamy podczas absolutoriów, promocji doktorskich, uroczystości wręczania doktoratów honoris causa czy inauguracji roku akademickiego. W zasadzie, dziś trudno wyobrazić sobie znaczącą uroczystość uniwersytecką bez udziału któregoś z uniwersyteckich zespołów. Jednak pomimo tych „obowiązkowych” występów, chór prowadzi też bogatą działalność artystyczno-koncertową. Między innymi dwa razy w roku - z okazji Koncertu Noworocznego oraz Koncertu Majowego - jako chórzyści mamy okazję zaprezentować się przed szacowną akademicką publicznością, dzielić się swoją energię, radością tworzenia i miłością do muzyki - i to w jednej z najlepszych sal koncertowych w kraju. Uniwersytet pozwala nam łączyć oba rodzaje działalności i realizować nasze muzyczne pasje.

Tegoroczny X Festiwal Universitas Cantat jest świętem chórów uniwersyteckich. Nasz Uniwersytet podejmując się współorganizacji tego wydarzenia po raz kolejny dał wyraz swojej wrażliwości na sztukę, dając do zrozumienia, że obcowanie z kulturą jest niezbędnym elementem wyższego wykształcenia. W gościnnej Auli UAM zaprezentuje się kilkuset chórzystów z różnych stron świata, którzy po roku ciężkiej uczelnianej pracy mogą dzielić się swoimi doświadczeniami i wspólnie muzykować. Dla nas wszystkich jest to bardzo pouczające doświadczenie artystyczne, ale i ogromne wyzwanie organizacyjne.

Sylwester Dworacki
Życie Uniwersyteckie Nr 6 (213) czerwiec 2011