Bal dla Przyjaciół

Chóru Kameralnego UAM

 

- Bal dla przyjaciół to wydarzenie bliskie mojemu sercu - mówi prof. Krzysztof Szydzisz, dyrygent Chóru Kameralnego UAM - jest to okazja do wyjątkowego spotkania w pięknym wnętrzu, w niezwykłej atmosferze i w doborowym towarzystwie. Wspaniale nawiązuje do tradycji organizowania eleganckich zabaw karnawałowych.

- Ideę Balu długo nosiliśmy w sobie, ale chyba musiałam przejść na chóralną "emeryturę", by móc ją wreszcie zrealizować - dodaje Natalia Chromińska, wieloletni prezes zespołu. W 2013 roku wprowadziliśmy motyw tematyczny, co pozwoliło wpleść w scenariusz tanecznego wieczoru, nieodzowny na uniwersytecie, element edukacyjny, bo oprócz muzyki charakterystycznej dla dwudziestolecia międzywojennego mogliśmy przemycić elementy ze znakomitej kinematografii, kilka ważnych dat z tego okresu, pokazać, jak się noszono w tamtych czasach albo jakie na balach panowały zwyczaje. 

Organizowanie chóralnego balu to pomysł nie nowy, lecz zakorzeniona w uczelnianej historii tradycja, dawniej kultywowana przez Chór Akademicki UAM. Obecnie pomysł wskrzesili: dyrygent i członkowie Chóru Kameralnego UAM, a przede wszystkim Stowarzyszenie Przyjaciół Chóru Kameralnego UAM. Nad organizacją i scenariuszem od samego początku czuwa Natalia Chromińska, prezes stowarzyszenia i wraz z Grzegorzem Sikorskim, prezesem chóru - współprowadząca każdej edycji balu.

Co roku na gości czekają niespodzianki, warto więc już szykować kreacje na przyszłoroczny wieczór i własnoręcznie wpisać się w tę chwalebną chóralną opowieść.

Bal to przede wszystkim karnawałowa impreza taneczna, jednak dla członków uniwersyteckiej społeczności - także okazja do spotkania w gronie przyjaciół, a do tego ani profesorów, ani pracowników administracji, ani studentów nigdy nie trzeba namawiać. Świadomość, że tę formę rozrywki popiera i sam rektor UAM, który od trzech już lat swą obecnością uświetnia uroczystość - nobilituje. 

Anna Komendzińska
Życie Uniwersyteckie, nr 2 (233) luty 2013

 

 

W sobotę, 4 lutego 2017 roku
w Collegium Maius UAM,
ul. Fredry 10
odbył się 
VII Bal dla Przyjaciół Chóru Kameralnego UAM.

Tematem balu był film
- postacie światowego kina,
ale inwencja i konwencja należały
do uczestników Balu.

[więcej]

 

Już dziś zapraszamy
na VIII Bal dla Przyjaciół,
który odbędzie się w 2018 roku

Przesłuchania

Kontakt:
dr Joanna Piech-Sławecka
tel. 604 525 554; 
e-mail: jps(@)amu.edu.pl

Próby odbywają się w Coll Historicum ul. Św. Marcin 78
wtorki 18.00-20.00 (S,A); 20.00-22.00 (T,B)
czwartki 19.30-21.30 (S,A,T,B)

Scroll to top