Poznańscy akademicy w Meksyku...
13 - 22 maja 2004

W czasie, gdy Prezydent RP Aleksander Kwaśniewski podejmował w Polsce z wizytą oficjalną, po raz pierwszy od 41 lat, Prezydenta Meksykańskich Stanów Zjednoczonych, w meksykańskiej Guadalajarze trwała największa prezentacja polskiej kultury w historii stosunków Rzeczpospolitej z Ameryką Łacińską.

Majowy Festiwal Kultury, bo o nim tu mowa, zbiegł się z obecnością Polski na szczycie szefów państw i rządów Unii Europejskiej, Ameryki Łacińskiej i Karaibów w Guadalajarze. Wśród zaproszonych znakomitych artystów (m.in. Krzysztof Jakowicz, Jarosław Śmietana z zespołem, Krzesimir Dębski, Stanisław Drzewiecki, Waldemar Malicki) znalazł się też Chór Kameralny Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu pod dyrekcją prof. Krzysztofa Szydzisza, jako reprezentacja polskiej chóralistyki. Organizatorami pobytu i koncertów Chóru były Ambasada RP w Meksyku, rząd stanu Jalisco oraz Uniwersytet La Salle w Meksyku.

Uniwersytecki zespół koncertował w największej aglomeracji świata - mieście Meksyk (m.in. w Teatrze Instituto Nacional de Bellas Artes i w Bazylice Matki Bożej z Guadelupy) oraz w ramach Festiwalu Majowego w Guadalajarze, Lagos de Moreno i Zapopan.

Koncerty Chóru były przede wszystkim prezentacją muzyki polskiej, głównie XIX i XX w. takich kompozytorów jak m.in.: A. Koszewski, J. Świder, H. M. Górecki, W. Kilar, T. Szeligowski, J. Maklakiewicz, I. J. Paderewski, R. Twardowski. Sale i kościoły, w których prezentował się zespół pod batutą Krzysztofa Szydzisza, były wypełnione po brzegi, a koncerty kończyły się owacją na stojąco. Dwie godziny uczty duchowej mijały szybko, a gromkie oklaski świadczyły, że zarówno repertuar, jak i perfekcyjne wykonanie poszczególnych utworów, trafiały w gusta publiczności zarówno polonijnej jak i rdzennie meksykańskiej.

Entuzjastycznie przyjmowane występy po raz kolejny dowiodły, jak uniwersalnym językiem jest muzyka, której nie potrzeba tłumaczyć i która nie zna granic. Wyjazd do Meksyku pozostanie w pamięci jako jedno z najbardziej niezwykłych i niezapomnianych tournee zagranicznych w 12-letniej historii chóru.

(tekst: Natalia Chromińska)

Przesłuchania

Kontakt:
dr Joanna Piech-Sławecka
tel. 604 525 554; 
e-mail: jps(@)amu.edu.pl

Próby odbywają się w Coll Historicum ul. Św. Marcin 78
wtorki 18.00-20.00 (S,A); 20.00-22.00 (T,B)
czwartki 19.30-21.30 (S,A,T,B)

Scroll to top